Kas yra pleiskanos?

Pleiskanos dažnai yra ne kosmetinė problema, o liga, nes pleiskanotų plaukų priežastis dažnai yra galvos odos grybelinė infekcija.

Tačiau pleiskanos nebūtinai yra lėtinis susirgimas. Kai kuriais atvejais jos būna laikinos – atsiranda tada, kai organizme vyksta hormoniniai pokyčiai, pavyzdžiui, paauglystėje arba nėštumo metu. Kadangi galvos odą paprastai dengia plaukai, odos būklės dažniausiai nematome. Pleiskanos matomos kaip baltos negyvos odos atplaišos, krentančios nuo galvos odos.

Faktai apie pleiskanas(1)

  • Pleiskanos yra dažna ir pasikartojanti galvos odos problema. Kas antras asmuo bent kartą yra turėjęs pleiskanų – dažnai jos pastebimos kartu su kitais simptomais, pavyzdžiui, galvos odos niežėjimu, dilgčiojimu ir paraudimu.

  • Pleiskanų dažniau turi vyrai nei moterys. Taip yra dėl to, kad dėl hormoninių ypatumų vyrai gamina daugiau riebalų. Dėl to pleiskanos yra lipnesnės, o tai savo ruožtu skatina susidaryti grybelį Malassezia furfur.

  • Dažniausia pleiskanų priežastis yra mielių grybelis. Malassezia furfur yra visiškai natūrali kiekvieno žmogaus galvos odos mikrofloros dalis ir jo koncentracija paprastai būna iki 46 %.

  • Dėl per spartaus grybelio plitimo atsiranda pleiskanų, galvos odą niežti ir ji būna paraudusi, o tai savo ruožtu sunkesniais atvejais gali sukelti seborėjinį dermatitą.

  • Kosmetiniai šampūnai nuo pleiskanų tinka tik simptomams malšinti, o jų poveikis tik paviršutinis, pleiskanų grybelio plėtimosi jie nesustabdo.

Pagrindinės pleiskanų priežastys(2)

Oda nuolat gamina naujas odos ląsteles ir atsikrato senų, kad išliktų sveika. Pleiskanų atsiranda tuomet, kai šis odos atsinaujinimo ciklas pagreitėja. Galvos odos pleiskanojimo ir niežėjimo priežastys gali būti šios:

 

Sausa oda

Dažniau pleiskanų atsiranda šaltu oru, dėl kurio oda išsausėja.

 

Malassezia furfur

Pleiskanos yra medicininė problema – Malassezia furfur. Tai yra grybelis, visiškai natūraliai esantis odos paviršiuje ir problemų sukeliantis tada, kai auga pernelyg sparčiai.

 

Išoriniai veiksniai

Odą gali dirginti daugybė išorinių veiksnių, tokių kaip aplinkos tarša arba sausa aplinka.

 

Dermatitas

Bakterijos gali pradėti sparčiai daugintis dėl ligų arba nevisavertės mitybos (pavyzdžiui, cinko trūkumo).

 

Vidiniai veiksniai

Įtakos gali turėti vidiniai veiksniai, pavyzdžiui, hormoniniai pokyčiai arba stresas.

 

Modeliavimo priemonės

Pleiskanų gali atsirasti ir dėl per gausaus plaukų modeliavimo priemonių naudojimo arba nuolatinio galvos apdangalų nešiojimo.

 

Jūsų galvos odos priežiūra

  • Kad galvos odą apsaugotumėte nuo UV spindulių, būdami tiesioginėje saulės šviesoje dėvėkite skrybėlę.

  • Venkite cheminio apdorojimo, pavyzdžiui, dažymo arba nuolatinio šukuosenos formavimo prietaisų naudojimo.

  • Venkite karšto vandens ir plaukus plaukite tik drungnu vandeniu.

  • Kad pašalintumėte negyvas odos ląsteles, plaukus reguliariai šukuokite.

Daugiau jokių kitų šampūnų nuo pleiskanų

„Nizoral®“ gydo pleiskanų priežastis, o ne tik simptomus. Jo sudėtyje yra ketokonazolo – dažniausiai pasaulyje pleiskanoms gydyti naudojamos veikliosios medžiagos. Kosmetiniai produktai paprastai veikia tik pleiskanų simptomus, o „Nizoral®“ taip pat ir medicinines priežastis. Rezultatus galima pamatyti jau po dviejų savaičių, niežėjimas ir pleiskanos tampa kontroliuojami – tai yra patikrinta klinikiniais tyrimais.

„Nizoral®“ - kovai su pleiskanų priežastimi

Veiksmingai kovoja su pleiskanas sukeliančiu grybeliu – tuo galima įsitikinti jau po dviejų savaičių.


Literatūra:

(1)Borda LJ and Wikramanayake TC. Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review. J Clin Investig Dermatol 2015. December; 3(2).

(2)Schwartz JR, Messenger AG, Tosti A, Todd G, Hordinsky M, et al. A comprehensive pathophysiology of dandruff and seborrheic dermatitis - towards a more precise definition of scalp health. Acta Derm Venereol. 2013;93:131–137